בית קדימה- עכשיו באינטרנט!

ברוכים הבאים לאתר האינטרנט החדש של בית קדימהבית-קדימה הינו מבנה השוכן בשכונת קרית-שמואל שבירושלים, על גבול שכונת רחביה, ובו גובשו המלצות האו"ם באוגוסט 1947 להקים מדינה יהודית בארץ ישראל.

הבית נבנה בידי שלטונות המנדט-הבריטי, במטרה שיאכלס את משפחות הקצינים הבכירים של צבא הוד מלכותו בפלשתינה-א"י. הקצינים ומשפחותיהם לא זכו, בסופו של דבר, להתגורר במבנה המפואר: שלטונות המנדט הבינו כי יוטב להם אם יעזבו את הארץ, והממשלה בלונדון פנתה לאו"ם על מנת שיגבש חוות דעת בעניין עתידה של הארץ. האו"ם מינה את ועדת אונסקו"פ (UNSCOP) כדי להכריע בגורל הארץ, ושלח ארצה אחד-עשר נציגים.

הנציגים הגיעו מכל קצוות תבל: מאוסטרליה, אורוגוואי, איראן, גואטמלה, הודו, הולנד, יוגוסלביה, פרו, צ'כוסלובקיה, קנדה ושבדיה. חברי הועדה הבינלאומית התגוררו, איך לא, במבנה המרשים שאך עתה הוקם בשכונת רחביה- הרי זה הוא בית קדימה. כאשר סיימו הם את עבודתם, הגישה הועדה את המלצותיה לאו"ם. המלצות אלו זכו לכינוי המפורסם "תכנית החלוקה", וביום כ"ט בנובמבר 1947 התקבלו מסקנות הועדה לאחר הליך הצבעה מורט עצבים בעצרת הכללית. המלצות אלו סללו את הדרך להקמת בית לעם היהודי בארץ ישראל, כשנה וחצי לאחר מכן.

לאחר עזיבת הועדה את הארץ, שוכנו בבניין משפחות יהודיות שגויסו לארגון "ההגנה", והוא שימש כמוצב קדמי במלחמת העצמאות.

נוסף על הערך ההיסטורי המרתק של בית קדימה, יש למבנה חשיבות ארכיטקטונית רבה. הבניין עוצב בידי האדריכל הנודע אוטו הופמן, והוא מעוצב בסגנון הבינלאומי (באוהוס) שהתפתח בתחילת המאה ה-20, ומשולבים בו גם מוטיבים ירושלמיים.

מוצג לפניכם אתר שיאפשר לכם הצצה והעמקה בהיבטים השונים של בית קדימה. בין אם אתם מתעניינים בהיסטוריה של תקופת המנדט, בבתים מיוחדים בירושלים או בסגנון הבינלאומי ומבני באוהאוס בירושלים- תוכלו למצוא כאן מידע עשיר ומפורט, המלווה בתמונות, סרטונים ועדויות.

חלק נכבד מהתוכן באתר זה נאסף בידי ישעיהו כץ, אשר כתב עבודה סמינריונית אודות בית קדימה, במסגרת החוג לגיאוגרפיה באוניברסיטה העברית. את העבודה תוכלו לקרוא כאן.

אנו מאחלים לכם הנאה מרובה,

דיירי בית קדימה, נובמבר 2011

מודעות פרסומת